Unga jobbar mer övertid
Dålig uppbackning eller en vilja att visa vad man går för. Orsakerna varierar, men nästan nio av tio unga akademiker jobbar övertid.
85 procent av de nyutexaminerade akademikerna jobbar övertid och nästan var tredje ger företaget mer än de 200 timmar som arbetstidslagen medger. Det visar en undersökning som fackföreningen Jusek gjort.
- Det finns en hel del naturliga förklaringar till att så många arbetar övertid. Dels måste man lägga på ett kol i början. De vi har intervjuat har en akademisk examen men ingen erfarenhet. En annan inte helt oviktig sak är familjesituationen. De flesta har inga barn och kan lägga ned extra tid på arbetet, säger Hanna Winblad von Walter, ansvarig för undersökningen.
Runt 2500 nyutexaminerade har svarat på enkäten.
- Nästan hälften upplever att de fått en dålig introduktion till arbetet. Att lära upp sig själv kan vara tidsödande och fresta på och det hänger naturligtvis samman med övertiden.
Av de intervjuade har bara 57 procent övertidsersättning enligt avtal. Inom bank- och IT-branschen är siffrorna något högre. Hos systemvetarna, som till stor del återfinns inom IT-sektorn, har tre av fyra övertidsersättning.
- De med övertidsersättning är mindre missnöjda än de som inte har det, även om de jobbar lika mycket. Vetskapen om att det betalar sig gör att man inte upplever det som lika påfrestande.
Ändå är det många som, trots att avtalet föreskriver annorlunda, arbetar övertid utan att ta betalt för det.
LINDA SVENSSON © siftidningen 2000