Facket uppskattar att över tusen arbetstillfällen inom svenska IBM försvunnit till låglöneländer, en majoritet till Indien, under de senaste två åren.
Samtidigt har företaget tagit hit utländsk arbetskraft, däribland indier med så kallad SAP-kompetens från systerföretaget IBM India Ltd.
SAP är ett IT-baserat affärssystem som det råder kompetensbrist på i hela Europa.
Sedan det i våras upptäcktes att indiska IT-tekniker som kommit hit för "kompetensöverföring", för att lära och ta med sig kunskapen hem, kan ha arbetat för 4 000 kronor i månaden, tecknades ett lokalt avtal mellan IBM och Sif.
I avtalet regleras bland annat hur många indier som får vara här samtidigt, vilka arbetsuppgifter de ska ha och vilken ersättning de ska få.
Parterna kom också överens om att ett femtiotal svenska IBM-anställda ska få utbildning i den efterfrågade SAP-kompetens som många indier har.
I och med det inleddes en intern rekryteringsprocess som resulterat i att ett trettiotal svenskar nu reser till Indien för en slags "kompetensöverföring" i februari.
De beräknas ha en fullvärdig SAP-kompetens efter ett par års utbildning, där praktik i olika projekt i Sverige också ingår.
Sifklubbens Martin Ekelöf är nöjd med satsningen.
- Det här stoppar ingen utlandsflytt av verksamhet till låglöneländer. Men det är ändå viktigt att vi bygger upp en kompetens så att vi står oss i konkurrensen och slipper ta in så många utländska konsulter. Den här satsningen kommer säkert också att leda till en spinnoffeffekt när det gäller kompetens på andra områden.
ANITA TÄPP