Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Strid på Volvo om årsarbetstid

Publicerad
Strid på Volvo om årsarbetstid

SIF-klubben på Volvo lastvagnar tar strid mot företagsledningens förslag om årsarbetstid.
- Det är ett sätt att få folk att arbeta extra utan att de får betalt för det, säger Ronny Olausson, SIF-klubbens ordförande.

Förhandlingarna pågår för fullt och resultat väntas inte förrän i november. Men SIF-klubben har reagerat starkt mot företagets förslag till årsarbetstid. Tanken är att öka flexibiliteten och minska övertiden.
Men Ronny Olausson är kritisk.
- Vi är inte ens överens med företagsledningen om vad årsarbetstid är för något. Vi menar att om det ska vara någon idé så ska det jämna ut sig över året, så att om man jobbar för mycket i början så får man ledigt i slutet. Företagsledningen verkar tycka att man inte ska nollställa efter ett år.
- Men då blir det ju resultatet bara att man får jobba mer, men inte lika mycket betalt för det, säger Olausson.
Han menar att övertidsersättningen är viktig som det enda sättet att belöna de anställda som anstränger sig extra.
- Lönerörelsen på Volvo senast var ju ett diktat. Företagsledningen sa att så här ska det vara, lika för alla. Så de som jobbar extra hårt känner inte att de får någonting för det.
Om företagsledningens tankar om årsarbetstid går igenom så kommer den känslan bli extra stark, tror SIF-klubbens ordförande.
Kopplat till detta är kravet på kortare arbetstid, vilket en majoritet av SIF:arna på Volvo lastvagnar ställt sig bakom.

MAGNUS A JACOBSSON© SIF-tidningen 1998

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.