Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Storförbundsdröm gick i kras

I går havererade de fyra tjänstemannaförbunden HTF, ST, SKTF och FFs försök att bilda ett nytt storförbund då HTFs förbundsråd sa nej till samgåendet.
Publicerad
- Jag kan bara konstatera att projektet sprack, säger Sifs förbundsordförande Mari-Ann Krantz.
Arbetet med det så kallade Trioprojektet, förberedelserna med att bilda ett nytt storförbund inom TCO-familjen, har pågått i två och ett halvt år. I går skulle HTF som första förbund formellt rösta för en sammanslagning följt av de andra förbunden under denna och nästa vecka. Men HTFs förbundsråd fick inte den kvalificerade majoritet som behövdes. I och med att 59 röstade för och 33 emot fattades tre röster.
Sif valde tidigt att stå utanför Trioprojektet.
- Ett förbund bestående av medlemmar från den kommunala, den statliga och den privata sektorn ger en otydlig struktur. Vi tycker det är viktigt att det finns en identitet i förbundet så det projektet var aldrig intressant för oss, säger Mari-Ann Krantz.
Mari-Ann Krantz har framhållit att det borde finnas ett gemensamt fack på varje arbetsplats. Genom att samordna sina aktiviteter i en gemensam klubbstyrelse skulle de fackanslutna få en mycket starkare ställning på arbetsplatsen.
- Den ståndpunkterna har jag kvar. Det är arbetsgemenskapen som är det viktiga i grunden. Man ska inte börja med att slå ihop förbunden. Istället ska man börja med att bygga upp ett bra samarbete på arbetsplatsen så att eventuella strukturella förändringar av facket blir följden, säger Mari-Ann Krantz.


ANITA TÄPP

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.