Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Stora Enso: EWC-avtal påverkar inte krav på styrelserepresentation

Publicerad

Stora Enso:
EWC-avtal påverkar inte krav på styrelserepresentation

Nyligen blev det klart med ett EWC-avtal inom Stora Enso-koncernen. Avtalet tillåter fackligt samarbete över gränserna. Men kravet på inflytande i styrelsen står kvar.

Nästa vecka ska PTK utse sina representanter till Stora Ensos företagsråd på både koncern- och divisionsnivå.
- Avtalet har stor betydelse. Vi har rätt att träffa våra fackliga kollegor i andra länder. Det är viktigt bland annat när det gäller att flytta produktion från ett land till ett annat. I de fallen har vi våra egna kontakter nu, säger Ignar Quickers, SIF-ordförande på Stora Enso.
EWC-avtalet innebär att de fackliga företrädarna från de tio europeiska länder som Stora Enso har verksamhet i har rätt att träffas en gång per år på koncernnivå, och en gång per år på divisionsnivå. Vid dessa tillfällen har man också möjlighet att träffa koncern- respektive divisionsledning.
- Företaget kan ju hävda att vi fått avtalet på divisionsnivå tack vare att vi inte har styrelserepresentation. Men det hindrar oss inte från att fortsätta med våra framstötar. Vi har fortfarande inget inflytande över investeringar. Kravet på styrelserepresentation står kvar, säger Ignar Quickers.

LINDA SVENSSON © siftidningen 1999

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.