Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Sifklubbar tror på Ericssons nya vd

Carl-Henric Svanberg välkomnas som vd av Sifklubbarna vid Ericsson. Att han rekryterats utifrån ses som positivt.
Publicerad
Ericssons nya vd kommer från Assa Abloy.
- Vi är positiva från facket till en svensk vd och till en person som kommer från ett tillväxtföretag. Han har lyckats bra där. Men det är en utmaning att gå från ett tillväxtföretag till Ericsson som är sargat. Uppgiften blir att förbereda företaget för uppgången samtidigt som förlusten inte får bli större. Det blir tufft, säger Christer Eriksson, ordförande för Sifs koncernfack.
Bristen på branschvana uppfattas inte som negativt eftersom det ger utrymme för att ställa kritiska frågor, menar Tommy Lindbom, med drygt 20 år i klubbstyrelsen vid Telefonplan.
- Treschow har visat att man kan komma långt utan att ha branschkunskap. Han har gjort nytta genom att ställa frågor i stället för att ta saker för givet, säger Tommy Lindbom.
En synpunkt som också delas av analytiker.
Att Carl-Henric Svanberg inte rekryterats internt uppskattas även i Kista där Sifklubben har 2 500 medlemmar.
- Det är bra att ta in någon utifrån, som kommer med nytt blod och nya idéer, säger klubbordförande Bosse Persson.
Den nya vd:n är känd för att vara en tillväxt-vd och sägs genomföra tuffa rationaliseringar.
- Det påstås att det inte ska bli fler storvarsel, men det är möjligt att det finns utrymme för fler rationaliseringar. I vissa fall har Ericsson redan skurit för mycket och fått återuppta verksamhet sedan kunderna klagat, säger Bosse Persson.
Tommy Lindbom menar att utrymmet är litet för fler rationaliseringar.
- Det är bra om han har med sig den kunskapen, men vi har inte det behovet här. Där får vi ge ledningen credit för att ha lyckats även om vi till vissa delar haft synpunkter på hur det gått till. Nu behövs någon som kan ge styrka till de anställda, säger Tommy Lindbom.

CHRISTINA SWAHN


Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.