Egen arbetslöshetsförsäkring:
SIF väntar på beslut om nya regler
Medan SACO drar igång en egen arbetslöshetsförsäkring väljer SIF att avvakta ett besked från regeringen.
En majoritet av alla sifare får ut mindre än 80 procent av lönen vid arbetslöshet. Det problemet kan åtgärdas med en kompletterande arbetslöshetsförsäkring, i stil med den som SACO nu lanserar. SACO-försäkringen ska ge 80 procent av lönen upp till 40 000 kronor i månaden.
Ett underlag med kostnadsberäkningar finns redan framtaget på SIF. Men innan det lämnas över till förbundsledningen avvaktar man besked från regeringen om a-kassan ska samordnas med andra ersättningar.
Enligt det förslag som tidigare lagts på regeringens bord ska den sammanlagda ersättningsnivån hamna på som högst 80 procent under de första hundra dagarna av arbetslösheten. Därefter på 72,5 procent för dem som haft en inkomst på 17 600 kronor eller mer i månaden.
- Mycket hänger på att regeringen säger nej till det, säger Barbro Sundqvist, chef för SIF:s arbetsplatsenhet. Hur SIF kommer att agera ifall det blir en samordning är ännu oklart.
SACO avvaktar däremot inte regeringens beslut. Blir det en samordning, anpassas försäkringens storlek till de nya kraven.
NIKLAS HALLSTEDT © siftidningen 2000