Fackförbunden SIF och CF varslar i dag om övertidsblockad mot arbetsgivarna inom Almega svensk teknik och design. Åtgärden väntas få stora effekter.
De stora tvistefrågorna om arbetstidsförkortning, garanterad individuell löneökning, föräldralön och permission för veckovila gick inte att lösa. Facken ser ingen annan lösning än att med medlares hjälp komma vidare i diskussionerna. Därför varslar man nu om övertidsblockad för drygt 13 000 medlemmar.
- Det kommer att slå väldigt hårt mot företagen. Våra medlemmar på det här området jobbar en hel del övertid och obekväm arbetstid, säger Thord Wedin, SIF:s andre vice ordförande.
I går hölls möte med cirka 50 klubbar på området. Stödet för åtgärden var massivt.
- Det var ett enhälligt uttalande. Frågan var snarare om det räckte med övertidsblockad eller om vi skulle varsla om strejk direkt.
Nu väntas medlare kopplas in i konflikten. Thord Wedin tror att deras hjälp kan komma redan nästa vecka. Om inte medlarna arbetar extremt snabbt kommer övertidsblockaden att bryta ut den 15 maj.
- Målet är en så stark och så kort konflikt som möjligt. Vi får se om det går att förhandla konstruktivare under konflikthot, säger Thord Wedin.
LINDA SVENSSON© siftidningen