Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Sif testar strejkberedskapen

Metall tror att avtal kan bli klara i helgen och inrättar sms-tjänst så att förhandlingarna kan följas i mobilen. Sif satsar på avtalskonferenser under nästa vecka för att diskutera beredskapen för konflikt.
Publicerad
- Alla är lika långt och lika nära varandra. Skälet till avtalskonferenserna är att det ser kärvt ut över hela linjen, säger Mathias Åström, Sifs samordnare i avtalsrörelsen.
Största stötestenarna är Teknikarbetsgivarnas bud att löneförhandlingar ska ske på lokal nivå och att arbetsgivaren fritt ska kunna lägga ut 50 timmars arbetstid. Samtidigt avvisas fackets krav om arbetstidsförkortning.
- Det innebär systemskifte och flyttar tillbaka positionerna mellan arbetsgivare och arbetstagare hundra år i tiden, säger Mathias Åström.
Metall anser att arbetstidsförkortningen är förhandlingsbar, enligt Dagens Nyheter. Huruvida Sif är i samma läge beror på hur paketet ser ut och vad man får i utbyte, enligt Åström.
Än så länge kan inte Sif se att några krav är i hamn. Att kvinnolönerna ska lyftas tycks det dock finnas hopp om genom avtalsskrivningar liknande de som redan finns om lönekartläggningar i lagen.
- Parterna tar bättre ansvar för lagen när skrivningar finns i våra avtal, då går frågorna in i vårt tvistelösningssystem, säger Mathias Åström.
Lägstlönerna hoppas Sif kunna höja genom pottens konstruktion med både ett procenttal och en garantinivå i kronor.

CHRISTINA SWAHN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.