Till Sydsvenska dagbladet säger JO Nils-Olof Berggren att det är en form av lurendrejeri som myndigheten ägnar sig åt, och att det strider mot den öppenhet och tydlighet som han anser att svenska myndigheter ska arbeta med.
- Integrationsverket har ett uppdrag från regeringen att öka integrationen. De ska undersöka och rapportera, och det här är väl en undersökning så god som någon, säger Eva Avner.
Det är FN-organet ILO som kommer att utföra testerna, i samarbete med svenska forskare.
- Ju mer man kan begripa sig på vad som är myt och vad som är verklighet för invandrare i Sverige, desto bättre är det. Antingen upptäcker man att det inte förekommer diskriminering, och det vore ju underbart, eller så upptäcker man att det förekommer, vilket jag tror, säger Eva Avner.
Integrationsverket meddelar på sin webbplats att en rapport från undersökningen beräknas vara klar nästa höst, och att regeringen godkänt förfarandet.
LINDA SVENSSON