SIF-projekt får 2,6 miljoner
i EU-bidrag
Facken måste ha beredskap när arbetsgivarna kräver flexiblare anstäållda. Det är bakgrunden till ett projekt som nu drar igång.
Kraven på flexibilitet blir allt större på dagens arbetsmarknad. För att öka beredskapen och utveckla samarbete med arbetsgivarna har nu SIF i Göteborg startat ett projekt tillsammans med General Union i Cardiff, Wales och landsorganisationen UGP i Sevilla, Spanien.
Nyligen fick gruppen 299 000 euro, cirka 2,6 miljoner kronor i bidrag från EU-komissionen.
- Det gäller att få framförhållning i de här frågorna. Att flexibilitet är viktigt i dag märker vi hela tiden, nu senast på Volvo i Skövde när arbetsgivarna ville ha konjunkturanpassad arbetstid. Vi vill ha socialt acceptabla lösningar för både arbetsgivare och arbetstagare, och det kan bara ske om vi själva tar initiativet, säger projektledaren Lisette Daneberg.
De fackliga företrädarna ska arbeta gemensamt med arbetsgivare i projektgrupper ute på företag. Varje land ska knyta sju företag till sig. Det går trögt för svenskarna, endast två företag är klara. I Spanien har man fem företag och i Wales sex.
- Det är lite förvånande att det är så svårt. Det svar vi har fått är att många inte anser sig ha tid. Men det här ger stora möjligheter för arbetsgivarna att vara med och påverka.
Den 1 juli år 2000 ska projektet vara klart.
LINDA SVENSSON © siftidningen 1999