Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Samhall på Gotland förlorar Ikea

Publicerad
Samhall på Gotland förlorar Ikea

Samhalls fabrik i gotländska Hemse förlorar sin enda kund - Ikea. Orsaken är priskonkurrens från Östeuropa och Asien. Men de anställda tror ändå att fabriken kan överleva.

Samhall Gute har byggt stålrörskomponenter åt Ikea i nästan 20 år. Produktionen har fungerat väl och är certifierad enligt konstens alla regler.
- Vi har aldrig haft problem med att möta Ikeas krav, säger Margareta Bolin, kvalitetstekniker och SIF-representant på företaget.
- Men vi kan inte gå ner 40 procent i pris.
I flera år har företaget kämpat för att hålla konkurrenskraften uppe.
- Vi har fått förhandsinformation om vad som varit på väg att hända. Beslutet kom inte som en fullständig överraskning.
Fram till årsskiftet har fabriken en del mindre arbeten att utföra. Därefter är det stopp. De 90 anställda har helt och hållet kunnat förlitat sig på beställningar från Ikea.

"Ikea tar ingen hänsyn"
- Vi har en obändig framtidstro, men just nu befinner vi oss i ett vakum. Vi har tagit en del kontakter här på ön, men framförallt avvaktar vi vad vår koncernledning kommer att ta sig för, säger Bolin.
Hon klandrar inte Ikea för deras agerande.
- Nej, det förvånar mig egentligen inte att de gör så här. Vi känner ju Ikea. Vi vet hur de tänker. De letar pengar, hela tiden. De tar ingen hänsyn till att det är en samhallfabrik och att det är arbetshandikappade som utför arbetet. Så är det bara.
Lars-Göran Peterson är ansvarig för Ikeas inköp i norra Europa. Han hänvisar just till att företaget har gjort en marknadsmässig bedömning.
- Vi kan inte ta någon hänsyn till att det är samhallföretagen som levererar. Vi har försökt kämpa ihop med det här företaget i många år, men nu går det inte längre. Vi vill gärna behålla de lokala leverantörerna så länge som möjligt, men konkurrensen från Östeuropa och Asien är hård, säger han.
MAGNUS A JACOBSSON© SIF-tidningen 1998

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.