Men Sif ska också kunna påverka innehållet i Affärsvärlden. Bland annat är Affärsvärldens nya sektion om ledarskap kopplat till samarbetet. Därtill kommer Sifs projektledare Jenny Tjernberg att medverka i det redaktionsråd som ska träffas varannan vecka och planera innehållet i ledarskapssektionen. I den manual som Sif upprättat kring samarbetet står det uttryckligen att "Sif kommer att ingå i ett redaktionsråd och därmed kunna påverka innehållet". Det står också att Affärsvärlden kommer att vara "Journalistiskt oberoende från Sif". Men i en annan passus står att "Affärsvärlden modifierar samtidigt sitt innehåll" i och med samarbetet med Sif.
Hur mycket kommer Sif att påverka Affärsvärldens journalistik?
- Inte alls, svarar Affärsvärldens chefredaktör Thomas Peterssohn. Det kommer inte att märkas i tidningen att vi samarbetar med Sif, Vi kommer att skriva om ledarskap i bredare mening, inte enbart för Sifs medlemmar.
Han tonar ner betydelsen av redaktionsrådet men säger att han kommer att hålla en kontinuerlig dialog med Jenny Tjernberg.
- Vi vill hålla kontakt med våra läsare. Så att vi kan göra en tidning som är nyttig och intressant för Affärsvärldens läsare.
Affärsvärldens läsekrets blir nu en annan, och kommer till stor del att bestå av Sifmedlemmar som har budget-, verksamhets- eller personalansvar.
Blir Affärsvärlden en facklig tidning?
- Nej. Vi kommer att vända oss till personer i ledande befattningar i det privata näringslivet. Men vi har breddat oss. Tidigare hade vi ett tydligt makroperspektiv. Men den processen har vi varit inne i länge.
Själva annonssamarbetet vill Thomas Peterssohn inte kommentera. Det ligger utanför hans redaktionella domäner, förklarar han. Han vill inte heller kommentera det lämpliga i att en annonsör sitter i ett redaktionsråd. Men han bekräftar att Sif och Affärsvärlden kommer att samverka kring olika events som riktar sig till chefer och beslutsfattare. Samarbetet med Sif är frukten av flera års diskussioner samt att vissa av Sifs chefsmedlemmar fått testläsa Affärsvärlden. Thomas Peterssohn berättar att han fört diskussioner med flera andra organisationer om samarbete, innan planerna med Sif föll på plats.
Avtalet mellan Sif och Affärsvärlden löper över två år. Men redan inom ett år ska samarbetet utvärderas genom att chefer i Sifs medlemskår ska få besvara enkätfrågor om tidningens innehåll.
THOMAS HELDMARK