Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Säljare ska slippa betala tjänstekörning själva

Publicerad
SIF-krav:
Säljare ska slippa betala tjänstekörning själva

I dag får säljare med stora tjänstebilar betala en del av bensinen själva. Oacceptabelt, anser SIF som begär att regeringen ska ändra reglerna.


De med tjänstebil får en schablonersättning från arbetsgivaren om åtta kronor per mil för bensin och fem kronor per mil för diesel. Men med ett bensinpris på uppemot nio kronor är det många säljare som får betala en del av bensinkostnaden på egen hand. Enligt SIF:s Göteborgsavdelning som tidigare tagit upp frågan kan det handla om över 5 000 kronor om året. I det exempel som SIF nu skickar till regeringen rör det sig om 4 400 kronor.
Men egentligen är det arbetsgivaren som ska stå för kostnaden, anser SIF som vill att regeringen ska göra en sådan uppgörelse möjlig genom att slopa arbetsavgivaravgifter och skatter på den del av ersättningen som överstiger schablonen.
- Vi vill göra dem uppmärksamma på hur det förhåller sig, säljare ska inte behöva betala ur egen ficka, säger Lillemor Gladh på SIF.
När det gäller avdraget för resor mellan bostad och arbetsplats med tjänstebilen skulle en schablon som följer ett årligt prisindex kunna följas, menar SIF vidare.

NIKLAS HALLSTEDT© siftidningen 2000

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.