Säljare fick ingen lön
Den nyanställde säljaren hade räknat med en garantilön. Men några pengar fick han aldrig. Nu kräver SIF i Gävleborg företaget på ersättning.
Mannen tog jobb i Telmedit-gruppens säljbolag efter sommaren. Han skulle sälja produkter med IT-anknytning, men försäljningen gick dåligt. Trots det räknade mannen med att få lön. Enligt hans tolkning av avtalet skulle han få en garantilön den första anställningstiden.
Eva Ericsson på SIF i Gävleborg företräder mannen. Hon anser att fallet är solklart.
- Han ska ha en grundlön på 12 000 kronor under de första tre månaderna. Därefter ska lönen vara hundraprocentigt provisionsbaserad.
Bakom säljbolaget står investmentbolaget SVP AB. VD:n Bill Norlander säger att det rör sig om en tolkningsfråga och att bolaget kopplat in jurister för att reda ut saken.
Enligt Bill Norlander är SIF-medlemmen inte ensam om att känna sig lurad. Tolv säljare runt om i landet kräver ersättning.
Eva Ericsson har begärt förhandlingar med företaget.
- Går inte det kanske det bara återstår att begära firman i konkurs.
NIKLAS HALLSTEDT© siftidningen 2000