Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Riskkapitalbolag i Dalarna dröjer

Publicerad

Grundkapitalet i det SIF-stödda riskkapitalbolaget Dalafonden ska vara över dubbelt så stort som tidigare sagts. Först 2003 kommer fonden att vara igång.

Tidigare var det sagt att fonden, som ska satsa pengar i små och medelstora företag i regionen, skulle ha ett kapital på 20 miljoner kronor innan starten. Den siffran har ändrats till 50 miljoner. Samtidigt har starten skjutits fram. För ett år sedan var förhoppningen att fonden skulle gått igång i våras.
Att få in grundkapitalet är dock inte det största problemet, anser projektledaren Mats Larsson.
- Det är bara förenat med hårt arbete, det riktigt svåra är att hitta rätt arbetssätt. Vi kommer att jobba med små lokala grupper, kanske branschvis eller i kluster.
- I Dalarnas näringsliv finns en kultur som säger att andra ska möjliggöra idéerna. Det finns idéer, men det blir inget av dem.
Till uppbyggnadsarbetet, som beräknas kosta runt 3 miljoner kronor, har fonden sökt EU-pengar.

NIKLAS HALLSTEDT© siftidningen

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.