TCO har varit med från början när Rättvisemärkt startade 1996. Nu har tålamodet med föreningens ekonomi trutit.
- En av förutsättningar vid starten var att föreningen skulle bli självbärande efter fem, sex år. Men prognosen visar att det kommer att krävas att vi går in med ännu mer pengar, säger Lars Bengtsson, som har varit TCO:s representant i Rättvisemärkts styrelse.
- Rättevisemärkt är en bra idé, men vi har gjort bedömningen att de pengar vi använder för att stötta föreningen kan användas till annat solidaritetsarbete.
Enligt Bernt Lind har TCO stöttat Rättvisemärkt med 125 000 kronor om året. I dag finns rättvisemärkta kaffe, te, bananer, choklad, kakao och fotbollar.
Att en vara är rättvisemärkt innebär en garanti bland annat för avtalsenliga löner och att barnarbete inte förekommer.
Andra medlemsorganisationer i Rättevisemärkt är LO. Svenska kyrkan och Röda korsets ungdomsorganisation.
NIKLAS HALLSTEDT