Han ska också leda eleven i den psykologiska mognadsprocessen till bilförare, sätta upp rimliga positiva mål, märka när eleven är osäker, men också kunna lura eleven in i lagom stora svårigheter.
-Det är den psykologiska delen som är svårast. Att lyfta eleven den där sista biten till uppkörningen. Men egentligen finns det inga dåliga bilskoleelever.
Peter Nyquist är alltså bilskollärare, eller trafiklärare som det också heter, vid Nya Trafikskolan i Smedjebacken. Det är en körskola som, namnet till trots, har funnits länge och som var bland de första i landet att bedriva internatutbildning, så kallad intensivutbildning. Hit reser folk från hela landet för att bo på vandrarhem och ägna dagar och kvällar åt att lära sig köra bil. Många elever är unga och det ingår i Peter Nyquists arbetsuppgifter att ingjuta trafikvett i unga hetsporrar. Det är med andra ord ett mångsidigt pedagogiskt yrke Peter Nyquist utövar som dessutom är förknippat med viss trafikfara.
Peter Nyquist har först studerat till trafiklärare ett och ett halvt år på yrkesgymnasium, därefter har han arbetat i snart fem år. Det tar minst tre års arbete innan man blir en bra trafiklärare, säger han. Och det är ingen nackdel att han själv är en gammal rallyförare.
-Eget bilintresse är ett stort plus, säger Peter Nyquist som valde mellan att bli trafiklärare och att öppna vägkrog i Smedjebacken.
Lönen han får är 18 000 kronor i månaden och det är alldeles för lite, säger han.
-Med tanke på det man utsätts för. Åtminstone en tre fyra tusen till vore lagom.
Det senaste året har Peter Nyquist vidareutbildat sig vid Örebro universitet till utbildningsledare. Det räknar han med ska ge resultat sig i nästa löneförhandling. Han utbildar också handledare för privatister, något det blivit lag på vid årsskiftet.
Peter Nyquist är uppvuxen i den lilla orten Smedjebacken i södra Dalarna där han bor tillsammans med sin fru och sin fyraårige son. Familjen har ett rött trähus som de amorterar på. Hans fru arbetar som butikssäljare i grannstaden Ludvika. Lönen räcker till det nödvändiga säger han. Men för att familjen ska få en slant över jobbar han extra som fastighetsskötare, dels för en bostadsrättsförening och dels för det lokala bostadsföretaget. Han har också kört bärgningsbil. Man blir ofta något av mångsysslare på mindre orter, förklarar han.
Peter Nyquist fiskar och spelar bandy men har inga andra hobbyer som kostar pengar. Men extraknäcken tillåter att han sparar tre fyra tusen varje månad. Han och familjen unnar sig också en utlandssemester på ett par tre veckor. Ofta åker de till Thailand, i år blev det Bulgarien.
-Det är skönast att ta semester på hösten. Man måste jobba lite extra så att man kan ha lite kul. Man vill ju inte leva på vattenmakaroner, säger han.