Striden om SPP-miljarderna:
Pensionärerna lyckades inte stoppa utbetalningarna
Tingsrätten har ännu inte tagit ställning till kravet från de pensionärer som stämt SPP. Därmed kan SPP påbörja sina utbetalningar till företagen som planerat.
Pensionärerna har stämt SPP för att få del av bolagets överskottsmiljarder. Enligt pensionärerna ska pengarna, 78 miljarder kronor, fördelas på samtliga delägare, både arbetsgivare och försäkrade. Eftersom 12 miljarder har avsatts för att förbättra pensionerna, gäller kravet de återstående 66 miljarderna som SPP har beslutat ska tillfalla arbetsgivarna.
I väntan på ett avgörande i målet har pensionärerna även begärt att utbetalningarna ska stoppas.
Men de första utbetalningarna som börjar i dagarna kommer man inte åt. Först i måndags svarade SPP på stämningsansökan. Nu ska pensionärerna ge sin syn på SPP:s svar innan tingsrätten vidtar åtgärder.
- Vi har två veckor på oss, men sannolikt kommer vi att behöva ytterligare tid, säger pensionärernas advokat Kenneth Lewis.
- Eftersom det bara är fem procent av pengarna som betalas ut nu, tror jag att vi kommer att ha kvar kravet om inhibition, det vill säga att stoppa utbetalningarna.
I sitt svar avvisar SPP pensionärernas krav. Enligt SPP är pensionärerna visserligen delägare i bolaget, men deras rättigheter är som försäkrade. Enligt lagen kan inte delägare besvära sig över styrelsebeslut, utan bara över beslut tagna av bolagsstämman, hävdar SPP. I det här fallet var det SPP:s styrelse som fattade beslutet om fördelningen av överskottet.
Dessutom, anser SPP, företräder de två pensionärer som stämt bolaget bara sig själva.
- Svenska pensionärsförbundet (SPF) går ut och samlar in fullmakter just nu. Vi vet ju att det finns tusentals pensionärer som är skitförbannade, säger Kenneth Lewis.
En av dem som stämt SPP är SPF:s utredare Olof Johansson. Enligt honom har SPF mellan 50 000 och 100 000 medlemmar som får avtalspension från SPP.
NIKLAS HALLSTEDT © siftidningen 2000