Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Nytt pensionsförslag klart före sommaren

Publicerad

Nytt pensionsförslag klart före sommaren

Efter ett och ett halvt år tas förhandlingarna om ITP-pensionen upp på nytt. I vår ska facket lägga fram sitt förslag.

Redan före jul ska facket och arbetsgivarna träffas för att diskutera ett nytt ITP-system. Det blir första gången sedan i maj i fjol, då Privattjänstemannakartellen (PTK) nobbade SAF:s bud. Av PTK:s 28 förbund ville dock 26 anta budet, bara SIF och Ledarna sa nej.
På onsdagen beslutade PTK om att nya förhandlingar ska inledas. En anledning är det nya EU-direktiv enligt vilket deltidare och tillfälligt anställda inte får diskrimineras, vilket de blir i det nuvarande ITP-systemet.
Ett färdigt förslag till hur det nya systemet ska kunna se ut räknar inte PTK med att kunna lägga fram förrän i slutet av våren.
- Av praktiska skäl är det omöjligt att det ska gå snabbare. Nu är både fack och arbetsgivare upptagna av löneförhandlingar, säger SIF:s ordförande Mari-Ann Krantz.
En anledning till att SIF tackade nej till SAF-budet i fjol var att man ansåg att den premie som arbetsgivarna skulle betala var för låg. En annan att de fruktade att vissa grupper, bland annat småbarnsföräldrar, skulle bli förlorare.
Trots det kommer fjolårets förslag att ligga som grund för de kommande diskussionerna.

NIKLAS HALLSTEDT© siftidningen 2000

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.