Sedan tidigare finns en mängd introduktionskurser vid högskolor och universitet, också via Internet. Det unika med den här satsningen är flexibiliteten, både då det gäller ansökningstiden och utbildningstakten, säger Johannes Hylander, kursansvarig på Sif.
- Vanligtvis måste man ansöka kanske redan 15 april till en kurs som startar i augusti och att ha en så lång framförhållning är omöjligt för många. Till den här kursen kan man söka när som helst. Så snart det finns minst fyra intresserade kan man köra i gång.
Studierna är på fem poäng, det vill säga motsvarande fem veckors utbildning på heltid.
- Men också studietakten är alltså flexibel. Man kan genomföra kursen i den takt som passar, från kvarts- till helfart, säger Johannes Hylander.
I februari började de femton första sin utbildning och under våren, sommaren och hösten ska ytterligare antas. För Sifs medlemmars del finns trettio platser kvar. Ett krav som ställs är att arbetsgivaren godkänt att man får avsätta en del av arbetstiden till studierna.
- Vi har inte preciserat hur mycket det ska vara och man får nog också räkna med att ägna en del fritid åt att plugga, säger Johannes Hylander.
På kursen får deltagarna bland annat hjälp med att finna sin egen bästa studieteknik.
Mer information finns på www.sif.se under Kompetens och Karriär.
ANITA TÄPP