Drygt 1 000 jobb försvinner på Gambro inom de närmaste två åren. Värst drabbat blir USA där två fabriker kommer att läggas ned under året.
Personalen på Gambro i Lund kan dock andas ut i alla fall ett tag framöver. Där är inga nedskärningar aktuella, snarare tvärtom.
Beslutet att lägga ned dialys- och biCarttillverkningen (njursjukvårdsprodukter och s k pulverlösningar) samt en slangfabrik i USA, innebär att fabriken i Lund får mer att göra. Tillverkningen av pulverlösningar kommer exempelvis nu endast att ske här.
Totalt kommer 500 personer i USA att mista sina jobb i första omgången. Inom en tvåårsperiod räknar Gambro att minska personalstyrkan med ytterligare 500 personer, utslaget på samtliga fabriker i Sverige, övriga Europa och USA.
- Jag ser med ödmjukhet på dem som drabbats i USA och tänker att det lika gärna kunde varit vi, säger Anita Svensson-Grané, SIF:s klubbordförande på fabriken i Lund.
Samtidigt har hon svårt att dölja glädjen över att ledningen valt att utvidga produktionen hos dem.
- Det är kul att Gambro vill satsa hårdare på oss i Lund, men vi får det å andra sidan tuffare nu och måste jobba på för att bevisa att det här var rätt beslut, tillägger hon.
Beslutet att omstrukturera och slimma den världsomspännande Gambrokoncernen kom efter en analys av verksamheten och organisationen som gjordes under hösten.
Mikael Lillius, Gambros vd och koncernchef, ansåg att åtgärden var nödvändig för att företaget i framtiden ska kunna tillverka ännu billigare och bättre sjukvårdsprodukter och samtidigt stärka sin världsledande roll på marknaden.
CATHARINA BURSTRÖM TUNESTAD© siftidningen 1999