Wärtsilä:
Ledningen planerar flytt till Holland
I fredags hade den svenska styrelsen för Wärtsilä möte om Trollhätteföretagets framtid. Man gjorde då klart för de anställda att planerna på att flytta tillverkningen till Holland ligger kvar.
- Det ser ju inte ljust ut om man säger så, säger SIF:s klubbordförande Håkan Andersson.
Facken på Wärtsilä begärde vid mötet extra rådrum för att hinna ta del av samtliga handlingar. Ett extra styrelsemöte är utsatt till den 9 oktober.
- Vi har tagit in en arbetstagarkonsult som ska göra en långsiktig ekonomisk kalkyl. Företaget har ju sin. Nu ska vi se om den stämmer överens med verkligheten. Det är med siffror vi kan påverka deras attityd, säger Håkan Andersson.
Koncernledningen för Wärtsilä har planer på att koncentrera tillverkning, produktutveckling och kraftförsörjning till större enheter. Kvar i Sverige blir då servicesidan med 100-150 anställda. Det innebär att 250-300 anställda förlorar sina jobb.
- Koncernen uttryckte en önskan om att vissa personer på teknik- och kraftverksidan ska följa med till Holland om tillverkningen flyttas. Men arbetsmarknaden i Trollhättan för dem med den spjutspetskompetensen är jäkligt bra, så jag vet inte om de kommer att flytta med.
Wärtsilä har under en treårsperiod investerat runt 100 miljoner kronor i fabriken i Trollhättan, och många som nu riskerar att sägas upp är nyanställda.
På fredag hålls ett extra styrelsemöte, och i mitten av oktober väntas koncernledningen fatta ett beslut i frågan.
LINDA SVENSSON© SIF-tidningen 1998