Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Lättare för företagen att få ut Alectas pensionsmiljarder

Publicerad

Lättare för företagen att få ut Alectas pensionsmiljarder

Överskottspengarna från Alecta (fd SPP) ska inte längre vara knutna till pensionsändamål. Kommer företaget bara överens med facket kan pengarna, 37 miljarder kronor, användas till vad som helst.

Från årsskiftet blir det enklare för företagen att få ut ITP-systemets överskottsmiljarder, pengar som till stor del skapats av 90-talets börsuppgång. Av de ursprungliga 75 miljarderna som började fördelas till företagen 1999 återstår 37 miljarder att betala ut.
Nu har Alecta beslutat att betala ut de återstående pengarna i snabbare takt. Företag som kommer överens med facket om hur medlen ska användas ska kunna plocka ut hela den återstående summan inom en ettårsperiod. En stor skillnad mot tidigare är att pengarna inte längre är öronmärkta för pensionsändamål.
Den första utbetalningen kan ske i mars.
–Grunden till beslutet är att det tar så fruktansvärt lång tid för många enskilda företag att beta av återbetalningarna.
Ibland får de vänta absurt länge, säger Lars Otterbeck, Alectas vd.
Ytterligare ett argument för förändringen är att de anställda ska få större inflytande över pengarna.
När användningen av överskottsmiljarderna från Alecta blir friare ställs större krav på facket.
I oktober kommer detaljerade regler från Alecta. Därefter kommer Privattjänstemannakartellen, PTK, att gå ut med råd och information till klubbar och ombudsmän.
–Många kommer nog att börja förhandla redan nu, så att det är klart till nästa år, säger SIF:s pensionsexpert Gunilla Dahmm.

NIKLAS HALLSTEDT© siftidningen 2001

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.