Kristin Husén är ingen amatör. Hon är trafiklärare på Huséns trafikskola och kan det här med ecodriving. Efter Ingemars biltur visar hon hur den lilla mätaren, som sitter snett nedanför ratten, fungerar. Den mäter bränsleförbrukning, tid och medelhastighet. Bränsleförbrukningen var 1,51 liter, och det betyder att på tio mil skulle det ha gått åt 10,7 liter. En siffra som borde gå att sänka, enligt Kristin. Hon sätter sig bakom ratten för att visa hur man lyckas med det.
-Växla snabbt upp till tvåan, eftersom ettan är en fruktansvärt dyr växel, säger Kristin och visar på mätaren hur hon när hon krypkör på ettan får en bränsleförbrukning på 20, 40 och emellanåt flera hundra liter/tio mil.
Jag stirrar fascinerat på mätaren där den far upp och ner. Ibland är den noll, utan att bilen står stilla. Det är till exempel när bilen rullar på trean nerför en lutning.
Det visar sig att Kristin hoppar över växlar på ett sätt som Ingemar inte gjort tidigare, och ofta kör med högre växlar än han är van vid.
-Här rullar du ner på trean, och svänger i rondellen utan att växla ner, instruerar Kristin Husén. Men om du kommer under 1 100 varv, ska du växla ner.
Mycket handlar om att läsa av trafiken tidigt - tror du att det blir rött i trafikljuset längre fram är det bäst att släppa på gasen, men inte frikoppla för det drar mer bensin. Ser du en lastbil i ditt körfält framför trafikljuset byter du fil. Och upp på femman så fort som möjligt - hoppa gärna över fyran.
Läser man av trafiken tidigt får bromsarna vila, och det är bra, för då utnyttjar man bättre den rörelseenergi som bränslet satt i gång. Faktum är att Kristin Husén fick en anmärkning på den senaste bilbesiktningen - bromsarna hade använts så lite att de hade blivit rostiga.
När Ingemar Johansson sätter sig bakom ratten en andra gång och kör samma sträcka blir bensinförbrukningen 1,36 liter (9,6 liter/tio mil), det är en minskning med drygt 10 procent. En ganska normal förbättring, enligt Kristin. Och vanligtvis brukar turen gå fortare den andra gången. Just för Ingemar gör det inte det, eftersom han hamnar bakom en krypkörare på småvägarna.
-På tester så här förbättras resultaten normalt 13-14 procent. Sedan, i verkligheten, brukar man räkna med en förbättring på 7-8 procent efter kursen, ett resultat som kan förbättras om man går en repetitionskurs, berättar Kristin Husén.
En gång hade hon en förare som minskade bränsleförbrukningen med hela 25 procent.
-Och han tyckte innan, att det här var helt värdelöst. Han gjorde det bara för att jobbet krävde det.
Även den som tror han kan, har förmodligen nåt att lära.