- Först föreslogs 25 procent. Men ledningen menade att det inte finns så många kvinnor. Vi tror att 20 procent av medlemmarna är kvinnor. Med utgångspunkt från hur det ser ut i dag är det ett jättehögt mål, säger Sifs internationella sekreterare Margareta Zandén som deltar i arbetet.
Under IMF:s snart 110-åriga historia har ingen kvinna suttit i ledningen. På den senaste kongressen var 11 procent av delegaterna kvinnor. Nu föreslås att ledningen ska bestå av minst sex kvinnor efter nästa kongress. Något som kan innebära att nya poster tillkommer, eftersom det är tveksamt om männen lämnar sina. Men det råder också brist på kandidater.
För att kvinnorna ska komma fram ska man blåsa liv i IMF:s kvinnokommitté och en kvinnokonferens anordnas. Ambitionen är att kvinnor ska delta i alla världsrådsmöten, IMF-projekt, delegationer och möten. Samtidigt ska kvinnorepresentationen rapporteras kontinuerligt.
- Vid nästa kongress ska fler kvinnor synas i talarstolen och på podiet så att det syns att det hänt något, säger Margareta Zandén som framhåller att internationellt arbete karaktäriseras av långsiktighet.
CHRISTINA SWAHN