Kvalitetsmärkning ska ge jämställda företag
Ett system med frivillig jämställdhetsmärkning av företag och organisationer införs i Sverige. Systemet omfattar både privat och offentlig sektor.
Det föreslås i rapporten Jämställdhetsmärkning - konsumentmakt för ett jämställt samhälle som presenterades förra veckan.
- Jag är övertygad om att jämställdhetsmärkning är ett kraftfullt verktyg som gör det möjligt för konsumenterna att genom medvetna val driva på jämställdheten, säger jämställdhetsminister Ulrica Messing i en kommentar.
I förstudien föreslås att ansvaret för jämställdhetsmärkningen läggs på en organisation som drivs i aktiebolagsform utan vinstsyfte. Denna organisation ska ta fram kriterier och utveckla kontrollordningar.
Kontrollen ska utföras av ett oberoende och opartiskt kontrollorgan.
- Det är viktigt att särskilja denna möjlighet till konsumentmakt från jämställdhetslagen. Ett jämställdhetsmärke måste visa att företag och organisationer är jämställda även på områden som inte jämställdhetslagen berör, säger Ulrica Messing.
© SIF-tidningen 1998