Varslet måste komma sju arbetsdagar innan konflikt kan bryta ut. Ofta handlar det för fackens del i första skedet om en övertids- och nyanställningsblockad. Men många tjänstemän har oreglerad arbetstid, vilket kan försvaga övertidsblockad som stridsmedel.
- Man skickar med konfliktanvisningar om vad som gäller. Den som varslar om konflikt äger så att säga konflikten och hur den ska utformas. 1998 när vi hade den senaste blockaden jag var inblandad i skrev vi i anvisningarna att de som har oreglerad arbetstid inte ska jobba mer än den ordinarie arbetstid som gäller på arbetsplatsen i övrigt, säger Bo Hallberg ombudsman på Sif och medlem i konfliktledningsgruppen.
Men på LKAB är man tveksam till övertidsblockad.
- Företaget beordrar ingen att jobba över utan vill att vi ska klara jobbet på ordinarie tid. Det blir ju billigast också, säger Sifklubbordförande Sakari Alanko.
Att flertalet tjänstemän har flex- och förtroendearbetstid förminskar ytterligare värdet av en sådan konfliktåtgärd. Dessutom har det vid tidigare hotande konflikter hänt att sifare har gått in i Ledarna för att slippa bli uttagna i konflikt.
- Ettåriga avtal, det är vår filosofi. Särskilt när förra avtalet gav kollektivarna hos oss 15 procent på tre år medan vi fick bara 10 under samma tid, säger Sakari Alanko.
Han vill ha 12 procent i lönehöjning för sina medlemmar i år. En lokal höjning som han finner rimlig, med tanke på LKAB:s miljardvinster i fjol. Företaget har råd med 12 procent, säger han, men centralt skulle det inte vara genomförbart, säger han.
LISBETH NIEMINEN/LINDA SVENSSON