Jobben blir fler
Efterfrågan på arbetskraft ökar, visar siffror från Arbetsmarknadsstyrelsen, AMS.
Man har intervjuat 9600 företag om deras syn på framtiden. En majoritet är positiv och tror att de kommer att behöva anställa fler, visar AMS prognos för arbetsmarknaden till och med år 2000. Även den hårt utsatta industrin är optimistisk inför framtiden.
Samtidigt tror AMS att allt fler människor kommer att konkurrera om jobben. Trots det sjunker arbetslösheten, men AMS spår att den minskning vi sett det senaste året kommer att stagnera. Antalet arbetslösa i åtgärder kommer att minska eftersom regeringen tilldelar anslag efter konjunkturen. Ser det bra ut får färre åtgärder.
Det är främst i storstadsregionerna som de nya arbetstillfällena finns, och då främst i tjänstesektorn. Ökningen av antalet arbeten gynnar främst högutbildade. Människor med lägre utbildning eller de som varit arbetslösa en längre tid kommer även fortsättningsvis att ha det svårt att få jobb.
Av de intervjuade företagen anser 25 procent att det råder brist på utbildad arbetskraft, medan 30 procent anser att det saknas erfaren arbetskraft.
Industrisektorn som har tvingats spara och dra ned på personal de senaste åren, är betydligt mer optimistisk i dag. Redan till hösten tror man att det vänder, och AMS spår att sysselsättningen i industrin ökar något nästa år.
LINDA SVENSSON © siftidningen 1999