-Bättre sent än aldrig, sade Sven Cahier, klubbordföranden i SAS, som vittnade om hur många av hans medlemmar som skulle haft nytta av försäkringen.
Sylvia Kristensen, Stockholmsavdelningen avslöjade att hon fått ett helt bolag att välja HTF när hon lockade med inkomstförsäkring.
Flera ledamöter var dock kritiska mot förbundsstyrelsens förslag, som röstades igenom med siffrorna 59 - 27. I debatten var emellertid både förespråkare och de tveksamma överens om principen att det egentligen är statens uppgift att se till att alla arbetslösa kan få ersättning med upp till 80 procent av sin lön.
Några av kritikerna menade att HTF skulle överlåta försäkringar helt till staten och att en försäkring inte skulle fungera som rekryteringsverktyg -tvärtom skulle höjd avgift skrämma bort vissa medlemmar.
-De lönerna som försäkringen berör har våra medlemmar knappt sett på vykort. Det viktigaste är att få upp den generella lönenivån, inte bara prioritera dem som lyckats här i livet, sade Hans Lindau, Västgötaavdelningen.
Andra ansåg man kunde tolka förbundsstyrelsens förslag till försäkring så att det inte är någon idé att gå med i HTF om man är över 58 och att försäkringen borde vara frivillig. Förbundsstyrelsen kontrade med att det redan i dag är fritt fram för vem som helst att teckna försäkring och att en frivillig försäkring via facket, skulle bli alldeles för dyr.
-Det är bra att det blev en diskussion för argumenten behöver luftas, säger vice ordförande Bengt Olsson, som redan före kongressen fått signaler om att det skulle råda delade meningar. Själv har han bytt fot sedan SIF införde sin försäkring för några år sedan.
-Jag har fortfarande samma principiella inställning, men vi är det sista tjänstemannaförbundet som inför försäkring och vi är inmålade i ett hörn.
Kongressen gav förbundsstyrelsen mandat att genomföra försäkringen, men det finns en politisk osäkerhet som kan påverka den. Den borgerliga alliansen förbereder omfattande förändringar av a-kassan. Socialdemokraterna har lovat höja a-kassetaket, frågan är bara när. Höjs taket blir försäkringen onödig och förbundsstyrelsen fick därför fullmakt att justera villkoren i försäkringen om förutsättningarna ändras.