
Kvinnor lade i genomsnitt 14 minuter mindre på obetalt hemarbete per dag 2010 jämfört med för tio år sedan. Män lade sammanlagt 11 minuter mer. Trots att män ökat sin andel av det obetalda hemarbetet lägger de i genomsnitt 45 minuter mindre än kvinnor på det. Totalt lägger kvinnor 4 timmar på hemarbetet.
Dessa 14 minuter kvinnor vunnit i besparad tid lägger de i stället på förvärvsarbete, i själva verket är det så pass mycket som 21 minuter mer på förvärvsarbete per dag. Männens tid för förvärvsarbete har minskat med 14 minuter.
Hemarbetet fördelar kvinnor och män olika. Kvinnor ägnar nästan två timmar per dag åt hushållsarbete mot en dryg timme för män. Män lägger däremot omkring 40 minuter per dag på underhållsarbete, vilket är dubbels så mycket som för kvinnor.

Källa: SCB:s Tidsanvändningsundersökningen. Den belyser det svenska vardagslivet och hur kvinnor och män fördelar sin tid på olika aktiviteter.