Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Habiliteringspenning ska göra unga handikappade aktivare

Publicerad


"Habiliteringspenning ska göra unga handikappade aktivare"

Förtidspension ersätts med habiliteringspenning för dem under 30 år, enligt ett utredningsförslag.

Unga handikappade förväntas även bo hemma längre och därför förlängs vårdbidraget som går till föräldrarna. Först vid fyllda 19 år går det att söka habiliteringspenning.
Det är svårt funktionshindrade eller de som på grund av sitt handikapp får förlängd skolgång, som kan söka habiliteringspenning. För långvarigt sjuka som inte är svårt funktionshindrade vill utredarna ersätta förtidspensionen med långtidssjukpenning. Först vid fyllda 30 år kan förtidspensionen komma ifråga.
Enligt Ann Hedborg, generaldirektör på Riksförsäkringsverket, är syftet med den nya ersättningen att unga funktionshindrade ska få ett aktivare liv och samtidigt ekonomisk trygghet. De kan själva välja om de vill studera, satsa på en hobby, delta i en arbetsmarknadspolitisk åtgärd eller ta ett vanligt arbete.
- Ett viktigt steg för att kunna etablera sig i livet, säger Ann Hedborg.
6 000 kronor i månaden
Vid ett arbete minskar habiliteringspenningen med 80 procent av eventuella inkomster. Ersättningen motsvarar i dagens penningvärde 6 000 kronor i månaden vid 19 års ålder och ökar till cirka 7 500 kronor per månad vid 29 års ålder.
Därutöver går det att söka särskilt bostadsstöd.
I dag får varje år omkring 2 000 unga under 30 år förtidspension.
De nya reglerna föreslås börja gälla år 2001 i samband med att hela förtidspensionssystemet görs om.
LILIAN ALMROTH © SIF-tidningen 1998

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.