Den första utgår från att de arbetssökandes egna förväntningar på att bli diskriminerade kan bli självuppfyllande. Den andra handlar om betydelsen av att ha ett utländskklingande efternamn. Genom experiment har Ali Ahmed visat att diskriminering på grund av namnet kan uppstå i vissa situationer.
Den tredje mekanismen är vad som kan kallas ett naturligt mänskligt beteende.
- Jag gjorde ett experiment där jag skapade grupper slumpmässigt, det visade sig att grupptillhörighet har betydelse. Man beter sig annorlunda i olika grupper. Diskriminering behöver alltså inte bero på att man ogillar en annan grupp, utan på att man favoriserar sin egen grupp, säger Ali Ahmed.
En slutsats man kan dra av avhandlingen är, menar Ali Ahmed, att det gäller att satsa kraft på rätt saker om man vill komma åt diskrimineringen.
- Det finns många olika mekanismer som vi inte kan göra något åt. Det gäller att lägga resurser på det som man kan förändra.
NIKLAS HALLSTEDT