I drygt två år hade mannen varit anställd som projektledare i företaget när han sade upp sig i fjol. Under den tre månader långa uppsägningstiden slutade företaget att betala ut lön. Istället kom en kvittering på lönespecifikationen och en kvarvarande skuld på 104 000 kronor för utbetald lön under tjänstledighet.
- Vi har inte kunnat hitta några bevis för att han varit tjänstledig, utan det här är repressalier från företagets sida för att han sagt upp sig. Det har förekommit liknande fall där tidigare, säger Mia Aho Wahlberg, ombudsman på Unionen i Gävleborg.
Ärendet har pågått sedan i höstas och eftersom företagsledningen inte gick att nå vid de lokala förhandlingarna har det nu gått vidare centralt.
- Jag tror att det finns goda chanser att komma fram till en lösning. När sånt här händer är det viktigt att kontakta facket på en gång så att man kan ta tag i saker. Den här före detta anställda fick ju till exempel vara utan lön i tre månader och det är rätt mycket pengar om man inte har sparat, säger Mia Aho Wahlberg.