- Personalen har väntat på att en ny ägare ska ta över i stället för att söka nya jobb, säger Patrik Lindahl, Sifklubbens ordförande.
Nu gör Leif Bring nya försök att hitta en finansiär samtidigt som en företagare från Gislaved visat intresse för lokalerna. Sifklubben är splittrad inför de olika alternativen.
- Leif Bring hoppas på 120 anställda efter åtta månader.Gislavedsföretagaren vill starta plasttillverkning och räknar med att anställa 27 personer om ett år, säger Patrik Lindahl som hoppas veta mer om två veckor.
De 250 anställda, varav ett 40-tal är tjänstemän, som varslades i början av året har gått på semester. I slutet av juli kommer de flesta att städa ur sina skåp för att sedan gå hem. De med längst anställningstid kommer vara kvar till den sista januari.
Under tuffa förhandlingar har ett stödpaket tagits fram.
- Företaget har varit mycket generöst, det har sagts att det här är ett av de bästa stödpaketen, säger Patrik Lindahl.
Målet har varit att deltagarna ska vara aktiva. Därför erbjuds löneutfyllnad under 18-24 månader för dem som tar ett jobb med lägre lön. Om någon får en tjänst som kräver utbildning betalar M-real utbildning under tre månader samt lön.
- Nu börjar det lossna, jag tror att fler än 50 personer har hittat nya jobb, säger Patrik Lindahl.
Många har också valt att arbetspröva vid andra företag.
- För halvstora företag som börjat expandera är det här en möjlighet till förstärkning, det verkar som om de kommer att behålla de här personerna, säger Patrik Lindahl.
De som väljer en längre utbildning får lön, dock högst 20 000 kronor i månaden, under ett år.
- Redan nu är det 20-30 stycken som nappat på det, säger Patrik Lindahl.
De som är beredda att ta ett jobb vid någon av M-reals två andra pappersbruk i Sverige får resebidrag, flyttbidrag och ersättning för dubbel bosättning.
Men för många är inte det ett alternativ, eftersom det är nästan omöjligt att sälja hus i Silverdalen.
Avtalspension erbjuds alla som har fyllt 60 eller kommer fylla 60 under nästa år.
CHRISTINA SWAHN