Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Fack går ihop om tandvård

Publicerad

På skogsindustriföretaget Korsnäs har facken bildat en tandvårdsklubb för att ingen ska behöva avstå tandläkare av kostnadsskäl.

I dag blir tandläkarbesöket lätt en dyr affär, även relativt enkla ingrepp kan kosta tusenlappar.
För de som är medlemmar i tandvårdsklubben, som startade den 1 mars, är det betydligt billigare. Mot ett löneavdrag på 50 kronor i månaden får de 75 procent av tandläkarräkningen betald.
- I princip tycker vi inte att facket ska behöva syssla med sådant här, men som det är nu måste vi göra något, säger Hans Wahlbom, SIF-klubbsordförande på Korsnäs i Gävle.
Det finns inget övre tak för ersättningen som omfattar i stort sett alla typer av tandvård.
- Det enda vi inte betalar är kosmetiska grejer, som att sätta in en diamant till exempel, säger Hans Wahlbom.
Medlemskapet är frivilligt, men anslutningsgraden är 90-procentig bland de omkring 1 700 anställda. En anledning är att den som går med i framtiden får en karenstid på två år innan ersättning betalas ut.
Modellen är hämtad från Stora Kvarnsveden där Pappers har haft den en längre tid. På Korsnäs står fackklubbarna SIF, CF, Ledarna och Pappers tillsammans bakom tandvårdsklubben.

NIKLAS HALLSTEDT© siftidningen 2001

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.