Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Få myndigheter rapporterar

Publicerad
Få myndigheter rapporterar
om år 2000-beredskap

Flera av landets tillsynsmyndigheter dröjer med att rapportera om sin år 2000-beredskap. Kärnkraftsinspektionen, Luftvartsverket och Finansinspektionen är bara några av de som regeringen ännu väntar på.


Det framgår av kommunikationsdepartementets skrivelse "Informationssamhället inför 2000-talet", som nyligen presenterats. I rapporten betonas att Sverige ligger långt fram i förberedelserna inför år 2000. Men det konstateras också att bara ett fåtal tillsyns- och sektorsansvariga myndigheter ännu har redovisat sina bedömningar av läget och riskerna inför millenieskiftet.
- Så är det. Det är lika bra att inte hymla om detta. Det behövs en blåslampa på myndigheterna, säger Monica Lövström, politiskt sakkunnig på kommunikationsdepartementet.
- Det kommer en rapport i oktober, men det här vet vi redan nu.
Bland de berörda myndigheterna återfinns Statens räddningsverk, Luftfartsinspektionen, Sjöfartsverket, Finansinspektionen, Post- och televerksstyrelsen samt Kärnkraftsinspektionen.
I rapporten heter det att "det är oerhört viktigt att ordentliga riskbedömningar görs inom alla viktiga samhällsfunktioner och att det finns en beredskap och en planering inför eventuella störningar som kan inträffa".
- Samtidigt har myndigheterna fortfarande tid på sig. Direktiven säger att alla rapporter måste vara inne före den första oktober. Så det är inte omöjligt att alla ändå kommer att hinna i tid, säger Monica Lövström.
MAGNUS A JACOBSSON© SIF-tidningen 1998

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.