Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Få LO-medlemmar har dator på jobbet

Publicerad

Få LO-medlemmar har dator på jobbet

5 procent av manliga tjänstemän använder varken dator på jobbet eller i hemmet. Av kvinnliga LO-medlemmar är det 39 procent som inte gör det.

LO har undersökt datoranvändandet bland anställda och det visar sig att skillnaderna är stora mellan olika grupper. En tredjedel av LO-medlemmarna använder dator på jobbet. Bland TCO- och SACO-medlemmar är det 84 respektive 87 procent som gör det. Genomgående i alla grupper är det fler män än kvinnor som har tillgång till dator.
I hemmet är skillnaderna mindre. Där har 65 procent av LO-medlemmarna tillgång till dator, mot 85 procent av TCO-medlemmarna och 91 procent av SACO-medlemmarna.
De senaste åren har hemdatorerna ökat mycket snabbt (från 28 till 76 procent sedan 1994). När det gäller arbetslivet har förändringen gått långsammare (från 47 till 58 procent sedan 1994).
SACO-medlemmar använder Internet betydligt oftare hemma än övriga grupper. 53 procent av dem gör det minst en gång i veckan. Av TCO-medlemmar är det 39 procent och av LO-medlemmar är det 24 procent som använder Internet åtminstone varje vecka.

CARITA ANDERSSON   © siftidningen 2000


Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.