Tvister efter 35-timmarsvecka:
Ericsson i Paris vill inte nyanställa
Korta strejker följer i spåren av Frankrikes införande av 35-timmarsvecka.
Inom näringlivet söker man nu febrilt hur tidsekvationen ska lösas.
På Ericssons anläggning i Massy, strax utanför Paris brukar anställda ta ut en extra semestervecka om året i ihopsamlad övertid. När den nuvarande arbetsveckan om 38,5 timmar sänks till 35 riskerar övertiden öka ytterligare.
Detta om inte facken får igenom sina krav på att nyanställa, vilket företaget hittills inte visat några tecken till.
- I stället för att nyanställa vill arbetsgivaren införa förtroendetid. Det gör att vi inte kommer ha någon som helst kontroll över våra arbetstider, säger Guy Minvielle, tekniker och deltids förtroendeman, Ericsson, Massy.
- Den franska ekonomin är god. Efter 20 år av umbäranden är det inte mer än rätt att vi anställda får vår arbetstidsförkortning. Det tycker våra medlemmar också, säger Guy Minvielle och stödjer sig på en färsk undersökning bland företagets anställda.
I den offentliga sektorn, som likt Sveriges kontinuerligt beskurits under senare år, protesterar anställda vilt mot att minst lika mycket arbete som tidigare måste bli gjort samtidigt som det saknas personal. Kommunikationerna i Paris var under tisdagen nedskurna till motsvarande en femtedel av ordinarie trafik. På onsdagen gick tågen oväntat som vanligt men på torsdagen var det flygpersonal och sjukvårdsanställda som gick ut i strejk.
- Arbetstidsförkortningen är ogenomtänkt, menar Francis Tardière, mellanchef för en grupp inköpare för franska Ericsson.
Han börjar sin arbetsdag klockan åtta och slutar klockan sju på kvällen.
- Det blir svårt att införa 35-timmarsveckan. Vi är inte auktoriserade att nyanställa, säger monsieur Tardière och slår ut med armarna.
- Glappet mellan ledningen och ena sidan, personal och fack å den andra är jättestort.
MARIE NÄRLID © siftidningen 2000