Dyno till salu
De anställda i Dyno-koncernen väntas få nya ägare. Huvudägarna norsk Hydro och Orkla har deklarerat att de vill sälja sina aktier i koncernen.
Redan vid årsskiftet började det florera rykten om att norsk Hydro ville avyttra sina aktier. Men inte förrän månader senare bekräftade företaget uppgifterna. De anställda på Dyno har inte haft mer information än vad som meddelats via media.
- Det är så att vara utlandsägd. Vi hör bara rykten hela tiden, säger Kristina J:son Karlsson, SIF-klubbens ordförande på Dyno Nobel i Gyttorp.
Dyno-koncernen med en sprängämnes- och en kemidel har cirka 7200 anställda i 40 länder. I Sverige arbetar 450-500 personer.
- Alla inom Dyno känner en blandning av förväntan och oro. Vi i Gyttorp, som jobbar med sprängstoff hoppas naturligtvis på en ny ägare inom samma bransch. Inom kemigruppen vill de ha en ägare från sitt område. För alla anställda hoppas jag att det går snabbt. Det blir ett vakuum när man inget vet och bara hör rykten, säger Kristina J:son Karlsson.
LINDA SVENSSON © siftidningen 1999