- Merparten kopplar sjukskrivningen till jobbet. Särskilt de som är utbrända, där cirka 95 procent anser att arbetet gjort dem sjuka, säger Gunnar Aronsson.
I en enkät till långtidssjukskrivna gör 77 procent bedömningen att byte av yrke är en förutsättning för att komma tillbaka. 72 procent anser att kortare arbetstid är nödvändigt och nästan lika många upplever att de måste byta arbetsplats.
Tre av fyra upplever en ekonomisk press att gå tillbaka.
- Att känna sig välkommen tillbaka, att arbetsgivaren bryr sig om har stor betydelse, säger Gunnar Aronsson.
Regeringens särskilda utredare Jan Rydh ska i december komma med förslag som kan hjälpa till att få ned antalet långtidssjukskrivningar.
Han riktar in sig på några huvudpunkter:
Företagshälsovård ska finnas för alla.
Förlängd sjuklöneperiod. Arbetsgivaren betalar mer än dagens två första veckor av sjukskrivningen. Gynnar företag där man har få sjukskrivningar.
Rätten till ett anpassat arbete. Sjukpenning ska vara en sista utväg.
Rehabilitering. Kostnaderna för rehabilitering ska ligga utanför utgiftstaket och en chefsmyndighet införas för att bättre kunna styra försäkringskassornas verksamhet.
LINDA SVENSSON