På konsultföretaget Boliden Contech arbetade personalen mycket övertid tid som de aldrig tog igen. När en anställd gick i däck insåg dock både fack och företag att något måste göras.
- Att en person blev utbränd påverkade oss. Men också den allmänna diskussionen om stress. Man kan inte jobba hur mycket som helst, säger SIF-klubbens ordförande Anders Lundahl om bakgrunden till det nya arbetstidsavtalet.
I det tidigare systemet hade över hälften av företagets anställda skrivit bort rätten till övertidsersättning, vilket ledde till många "osynliga" övertidstimmar.
Det problemet har man blivit av med i det nya avtalet, ännu inte påskrivet men i funktion sedan årsskiftet. Arbetsinsatsen ska anpassas till konjuktursvängningarna. Dagar när det är mycket att göra kanske man jobbar över, andra lugnare dagar går man hem tidigare eller tar helledigt. Upp till två dagar kan den anställde ta ut helt på eget bevåg.
Samtliga har ett timkonto där de kan spara som mest 80 timmar. Skulle det bli mer måste chefen ge sitt tillstånd.
- Systemet ger indikationer om det börjar bli mycket övertid. Klockan ska ringa lite i förväg, säger Anders Lundahl.
Som kompensation för att man anpassar sig till företagets krav på flexibilitet har alla anställda sex veckors semester. Dessutom tillkommer en bonus, lika för alla, som är avhängig av hur det går för företaget. Hade avtalet gällt i fjol hade det inte blivit en krona i bonus, enligt Anders Lundahl.
NIKLAS HALLSTEDT© siftidningen 2000