I förra veckan kom det överraskande beskedet att produktionen vid Autoliv Hammarverken får stanna i Växjö. Hur det blir med tjänstemannajobben är ännu oklart.
I våras bestämdes att Autoliv i Växjö skulle flyttas till Hässleholm. 360 personer berördes av beslutet. Nu har ledningen ändrat sig. Produktionen blir kvar på orten. Ekonomi, administration och konstruktion ska som tidigare sagts flyttas till Hässleholm. Men Per-Ola Bergström, ledamot i SIF-styrelsen, tror att även tjänstemän kan få stanna
- Någonting av administrationen måste bli kvar i Växjö. Men vi har inte fått något förslag från ledningen ännu. Jag tror att det kommer i slutet av veckan, säger han.
Förhandlingsläget är nu ett annat. När det var fråga om flytt var turordningslistorna inte aktuella, men nu ska de upp på bordet.
- Det hastar ju att ta tag i läget. Det är inte över här i Växjö, det är positivt, säger Per-Ola Bergström.
LINDA SVENSSON©siftidningen