Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Alla goda krafter bör samarbeta

Publicerad

"Alla goda krafter bör samarbeta"

– Globaliseringen är här. En process som har gett större klyftor mellan länder och mellan fattiga och rika. Därför bör alla goda krafter samarbeta för ett globalt samhälle som inte stöter bort någon.

Det sa Karin Åkerlund på SIF-kansliets seminarium för förtroendevalda på Pharmacia & Upjohn. Ämnet var globalisering kopplat till moral och etik. Opinionsbildning i globala rättvisefrågor är Karin Åkerlunds arbetsområde på Kyrkokansliet i Uppsala. Hon vet med sig att de flesta delar kyrkans grundläggande värderingar: omsorg om skapelsen (i betydelsen miljön), mänsklig värdighet och rättvisa.
Social och ekonomisk utveckling är relaterade till varandra. Därmed inte sagt att det ena automatiskt skulle ge det andra. Vanligen har människor med de största behoven samtidigt minsta makten:
– Det går inte att bli vis på fem minuter. Men i dag tycks man inbilla sig att allting går att göra snabbt enligt devisen "Quick is beautiful". Även i kyrkan har arbetstakten ökat. På det området är kyrkan inte ett dugg bättre än någon annan.

LN © siftidningen 1999

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.