- Det har funnits signaler på att något skulle kunna hända, men inte av den här kalibern. Det har pratats om effektiviseringar och rationaliseringar. Från det till en total nedläggning är det långt, säger Conny Sunnberg, Sifklubbens ordförande.
Danisco har aromfabriker i Belgien och England också. Norrköpingsfabriken är den minsta av de tre.
- Det har gått minst lika bra för oss som för de andra. Men en dålig sommar gör att våra siffror inte pekar uppåt precis. Jag gissar att de tar hänsyn till det geografiska läget när de fattar beslutet att lägga ned här, säger Conny Sunnberg.
Av de 70 anställda är 42 Sifmedlemmar. Ett tiotal av dem kan bli kvar på försäljningskontoret. Företaget har presenterat en lista på namn, men förhandlingarna är inte avslutade.
- Vi har bara kommit en liten bit på väg. Just nu har vi förhandlingar om den framtida organisationen. Vi ska se över anställningstider och så vidare på dem som företaget vill behålla.
För de äldre hoppas man kunna få igenom en pensionsuppgörelse. För de andra vill man ha längre uppsägningstider och stöd att hitta nya jobb.
- Ribban är naturligtvis den nivå som lagen säger, men vi planerar att hoppa högre än så, säger Conny Sunnberg.
LINDA SVENSSON