Ericssons IT-verksamhet sysselsätter omkring 4 000 personer, varav cirka 2 000 i Sverige. Sedan i slutet av sommaren har företaget diskuterat en outsourcingaffär, men den drar ut på tiden.
- Det här var större än man tänkt sig. Aspekterna är många, säkerheten är en av de viktigaste, säger Per-Erik Carlsson, ordförande för Sifklubben på Ericsson GIS och PAC.
Mycket har kretsat kring just säkerheten. När facket föreslog att verksamheten skulle räddas kvar i företaget genom att externa uppdrag togs in anfördes säkerhetsriskerna som ett hinder för detta.
- Men när verksamheten outsourcas, är säkerhetsriskerna de samma. Om folk finns i ett annat bolag blir det andra lojalitetskänslor, risken för läckage ökar, konstaterar Per-Erik Carlsson, som menar att Ericsson tidigare har negativa erfarenheter av extern verksamhet eftersom man skrivit dåliga avtal.
Att IT-verksamheten läggs utanför Ericsson är negativt även för utvecklingen.
- Det här är en kunskapsmässig brakförlust.
Om cirka två månader väntas 700 personer få besked om uppsägningen.
- Vi förutsätter att de ska få samma stödpaket som andra som lämnat Ericsson, det är sannolikt att det blir samma som i somras.
När affären blir klar är fortfarande ovisst. Ericsson letar efter en partner som är tillräckligt stor för att driva verksamheten runt om i världen och som också har erfarenhet av detta. Tidigare har facket hoppats på att de anställda som blir kvar ska få garantier för fortsatt anställning, men utgången är oklar.
CHRISTINA SWAHN