Hoppa till huvudinnehåll
A-kassa

Arbetstränade efter tumör – går miste om a-kassa

Arbetsträning i stället för sjukskrivning gör att Unionenmedlemmen Karin går miste om halva a-kassan. Nu får hon hjälp av facket att övertyga a-kassan att ompröva beslutet som hon menar straffar henne för att ha drabbats av en hjärntumör.
Johanna Rovira Publicerad
Shutterstock
"Karin" går miste om a-kassa eftersom hon arbetstränade i stället för att var sjukskriven på heltid. (Kvinnan på bilden har inte med artikeln att göra.) Shutterstock

2012 började Unionenmedlemmen Karin, som jobbade inom handeln med diverse uppgifter, uppvisa oroväckande symptom. Så småningom upptäckte läkarna en hjärntumör, en godartad visserligen, men den och behandlingen som följde, påverkade Karins liv och arbete i hög grad. Balanssystemet kom i olag och hon fick problem med både hörsel och yrsel. Efter ett ingrepp 2017 blev hon sjukskriven en period.

– Läkarna föreslog att jag skulle börja arbetsträna först 25 procent, sedan på halvtid. Och man följer helst råden från någon som varit inne och petat i ens hjärna, säger Karin, som i verkligheten heter något annat.

Så här med facit i hand konstaterar Karin att hon inte borde ha varit så ivrig på att börja jobba efter sitt sista ingrepp. Hade hon fortsatt att vara sjukskriven på heltid hade hon troligen inte suttit i klistret ekonomiskt i dag.

Började plugga

När hon blivit tillräckligt frisk bestämde sig Karin för att skola om sig till belysningskonsult och började plugga på yrkeshögskola. I juni i fjol tog hon examen och började söka jobb. Samtidigt sökte hon ersättning från a-kassan.

– Jag ville hitta ett yrke med bättre villkor och framtidsutsikter och är stolt över att jag bytte karriär mitt i livet. Men då ska man inte bli straffad på grund av stelbenta regler i a-kassan.

Utbildningstiden är överhoppningsbar, men när a-kassan hoppade tillbaka i tiden hamnade man i perioden då Karin arbetstränade. Alltså får hon bara ersättning för 22 timmar i veckan, fick hon besked om efter fyra månaders väntan på pengar. Hade hon varit sjukskriven på heltid hade hon däremot fått full a-kasseersättning och inkomstförsäkring.

– Varför kunde de inte hoppa tillbaka ytterligare några månader i tiden då jag faktiskt jobbade heltid? Jag har betalt a-kasseavgift hela yrkeslivet och känner mig frustrerad över att det är ett så kontraproduktivt system. Jag skulle behöva ägna mig helhjärtat åt att söka jobb nu i stället för att behöva tampas med a-kassan, säger Karin.

Hjälp från Unionens jurister

Karin sökte och fick hjälp av Unionens jurister att förmå a-kassan att ompröva beslutet. Förbundsjuristen Markus Sjöstedt vill inte förekomma a-kassans prövning, men menar att det finns skyddsregler som är tänkta att förhindra att medlemmar får fel ersättning.

– Man måste kunna ställa om i arbetslivet och byta spår – då får inte arbetslöshetsersättningen vara konstruerad så att man inte vågar omskola sig. Det är heller inte rimligt att a-kassan ska bli ett hinder för rehabilitering, säger han.

Enligt Markus Sjöstedt är det inte ovanligt att de medlemmar som kontaktar Unionens jurister i a-kasseärenden gör det för att ersättningen från a-kassan blivit mindre än de förväntat sig på grund av glapp i regelverket. Till exempel så kan den som pluggar deltid bli helt utan ersättning eftersom reglerna utgår från heltidsstudier.

– Det är ju inte a-kassan som bestämmer reglerna, utan politikerna som kan behöva skruva lite på villkoren för arbetslöshetsersättningen, säger Markus Sjöstedt.

Läs mer om a-kassa och studier:
A-kassa efter studier – då har du rätt till ersättning
Kan man plugga med a-kassa?

Rätt till hjälp

  • Unionen erbjuder medlemmar kostnadsfri rättshjälp, i till exempel tvister med arbetsgivare men också i tvister om arbetslöshetsersättning från a-kassan eller i processer om arbetsskadeförsäkringar.
  • Det finns ingen ovillkorlig rätt att få hjälp av förbundets jurister – en prövning sker i varje enskilt fall och möjligheten att vinna i domstolen påverkar möjligheten till rättshjälp.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
A-kassa

Rekordmånga polisanmäls för fusk med a-kassan

Myglet med a-kassan slår nya rekord. Förra året polisanmälde Unionens a-kassa 426 bidragsbrott – en ökning med 46 procent jämfört med 2024. Vi reder ut vad det ökade fusket beror på.
Ola Rennstam Publicerad 23 februari 2026, kl 06:01
Stapeldiagram. A-kassefusket ökar: 426 polisanmälningar under 2025
Unionens a-kassa polisanmälde 426 misstänkta bidragsbrott under 2025 – en kraftig ökning jämfört med de senaste tio åren. Totalt fick 58 425 personer ersättning från kassan i fjol. Källa: Unionens A-kassa

Den allra flesta som går på a-kassa har rätt till sin ersättning. Sen finns det ett fåtal individer som medvetet försöker lura sig till pengarna. Det kan till exempel handla om personer som påstår att de är arbetslösa trots att de jobbar, är föräldralediga eller studerar.

När Unionens a-kassa upptäcker fusk gör de en polisanmälan om bidragsbrott. Statistik som Kollega fått ta del av visar att antalet polisanmälningar har ökat kraftigt de senaste åren: från 292 stycken under 2024 till 426 under 2025. En ökning med 46 procent.

Antalet polisanmälningar ska ses mot bakgrund av det totala antalet ersättningstagare, som var 58 425 under 2025. Så andelen är fortsatt låg, men vår bedömning är att fusket har ökat något, säger Harald Petersson, kassaföreståndare.

 

Därför ökar antalet polisanmälningar för a-kassefusk

Enligt a-kassan beror ökningen på flera faktorer. Dels har man fått effektivare metoder att upptäcka fuskare och dels har antalet ärenden ökat till följd av den stigande arbetslösheten. Att kontrollerna blivit effektivare kan bero på att a-kassan numera får lov att samköra sitt register med olika myndigheter.

– Vi har tillsatt extra resurser för att motverka fusk och bedrägerier. Men en anledning till att vi hittar fler som missbrukar arbetslöshetsförsäkringen är att kontakten mellan myndigheter har möjliggjorts, förklarar Harald Petersson.

Exempelvis kontrollerar Arbetsförmedlingen olika IP-adresser för att kunna identifiera personer som får ersättning men befinner sig utomlands, utan att ha meddelat det. Även den nybildade Utbetalningsmyndigheten kan komma med underrättelser till kassan.

Fler uteslöts från a-kassan under 2025

Under 2025 uteslöt Unionens a-kassa 344 medlemmar på grund av fusk. Under 2024 uteslöts 242 medlemmar. 

Antal medlemmar som uteslutits ur Unionens a-kassa under 2024 och 2025.

Men vad händer då med alla dessa polisanmälningar? Unionens a-kassa saknar statistik över det och får, enligt Harald Petersson, ingen automatisk återkoppling från polisen.

– Det kan ta lång tid innan ärendena landar i domstol. Men vi noterar ett större intresse från polisen, det här är en väldigt aktuell fråga i samhällsdebatten och prioriteras mer.