Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Tjänstemannaavtalet hjälper företag att strunta i turordning

Paragraf 12 i tjänstemannaavtalet för verkstadsindustrin tvingar facket att förhandla bort personer med långa anställningstider vid uppsägning. Det anser Johan Löfling på Saab i Linköping, som nyligen sade upp 272 personer.
Publicerad
Av de övertaliga var det inte mer än 42 som sades upp för att de var senast anställda. 28 personer fick olika pensionslösningar. Övriga ansågs inte ha den kompetens som företaget måste besitta för att driva verksamheten i framtiden. Och facket hade inte mycket att sätta emot.
- Paragraf 12 gör det lättare för företaget att hänvisa till undantaget i las. De behöver inte anstränga sig för att hitta omplaceringar. Men jag vill inte påstå att vårt företag missbrukat paragrafen, absolut inte. Det är så här det ser ut i dag, säger Sifklubbens ordförande Johan Löfling.
Han har mött mycket ilska, främst från äldre medarbetare som jobbat många år på Saab men som nu funnits övertaliga. Snittåldern på de uppsagda var över 40.
Den omdiskuterade paragraf 12 var en eftergift till arbetsgivarna för att man skulle få omställningsavtalet i hamn. Trygghetsrådet har också trätt in och erbjudit rådgivning och ekonomiskt stöd för de uppsagda på Saab.
Några av de uppsagda har startat ett nätverk med syfte att bearbeta det som hänt och skapa lust och kraft att gå vidare i karriären.
- Det är kanon. Där är vi med och stöttar ekonomiskt. Vi förhandlade oss till pengar från företaget till våra medlemmar, säger Johan Löfling.

LINDA SVENSSON

Fakta:
Paragraf 12, moment 2 lyder: "De lokala parterna skall vid aktualiserad personalinskränkning värdera företagets krav och behov i bemanningshänseende. Om dessa krav inte kan tillgodoses med tillämpning av lag skall fastställandet av turordning ske med avsteg från lagens bestämmelser.
De lokala parterna skall därvid göra ett urval av de tjänstemän som skall sägas upp så att företagets behov av kompetens särskilt beaktas liksom företagets möjligheter att bedriva konkurrenskraftig verksamhet och därmed bereda fortsatt anställning."

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Ringde sig själv i Telias kundtjänst – fick sparken

Medarbetaren ringde sig själv för att hinna med jobbet i kundtjänst för Telia. För det fick personen sparken. Nu stäms Telia av Unionen för ogiltigt avskedande.
Elisabeth Brising Publicerad 12 juni 2025, kl 09:27
Teliaskylt
Arbetet i Telias kundtjänst beskrivs som pressat i en stämningsansökan från Unionen. En kundtjänstanställd ringde upp sig själv för att hinna med jobbet men fick sparken för det. Nu stämmer facket företaget. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Artikeln har uppdaterats 16 juni.

Kundtjänstmedarbetaren på Telia hade i uppdrag att ta emot faktura-frågor från kunder i samtal och mejl och samtidigt försöka merförsälja in nya abonnemang. Personalens arbete loggades hela tiden i en app: antal samtal, försäljning, aktuell status och hur lång tid kundmöten och administration tog. 

Varje ärende fick enligt medlemmen ta max 600 sekunder och efterarbetet högst en och en halv minut. Arbetsbelastningen och jobbmiljön beskrivs av facket som oerhört pressad med långa kundköer, höga säljmål och krav på att det alltid skulle lysa grönt i jobbappen. 

Lyste rött i systemet

Medarbetaren hade enligt stämningsansökan goda säljresultat men fick svårt att hinna efterarbetet av kundsamtalen som han sköt på till slutet av arbetsdagen. Ledningen sa då att den anställde lade alldeles för mycket tid på efterarbetet, inte fick göra det samlat och att det började lysa rött i jobbsystemet. 

Chefen: Sköt det snyggt

Kundtjänstmedarbetaren fick enligt stämningsansökan höra av chefen att han måste få mer gröna siffror i systemet. Chefen förklarade dock inte hur både säljmål och efterarbete skulle hinnas med inom tidsramen. Chefens ska enligt Unionens stämningsansökan sagt: ”Du får komma på ett sätt att lösa det på, men sköt det snyggt”. Chefens bonus var också beroende av gröna siffror i jobbappen.

Medarbetaren gjorde då, som en rad kollegor, en egen teknisk lösning för att hinna med säljkraven utan det skulle bli röda siffror i systemet. Hen ringde ibland sig själv för att få tid att slutföra sina ärenden och undvika de röda siffrorna i tidsappen. 

När arbetsgivaren upptäckte att medarbetare ringde sig själva för att hinna att göra klart sina ärenden utan att få röda siffror i övervakningssystemet fick flera av medarbetarna sparken. 

Stäms på 190 000 kronor

Nu stämmer Unionen Telia och arbetsgivarorganisationen TechSverige i Arbetsdomstolen för ogiltigt avskedande och kräver 190 000 kronor i skadestånd till medlemmen. Unionen anser att avskedandet saknar laglig grund. 

Orsaken till de anställdas agerande är enligt facket en följd av kommunikationen från närmaste chef att ”sköta det snyggt” för att få fram gröna resultatsiffror samt hur företaget valt att organisera arbetet. 

Telias presschef understryker att stämningsansökan bara visar den ena partens beskrivning av konflikten. 

"Av respekt för den rättsliga processen och de inblandade kan vi inte kommentera detaljer i det enskilda fallet. Mer än att vi inte delar den beskrivning som framkommer i stämningsansökan", skriver Telias presschef i en kommentar till Kollega.