Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Stämde arbetsgivare för tristess

Jobbet var så tråkigt att det ledde till utmattning. Det hävdar en anställd i Frankrike som nu valt stämma sin arbetsgivare.
Petra Rendik Publicerad
colourbox
Uttråkade medarbetare kan kosta arbetsgivaren skjortan. colourbox

Frédéric Desnard, 44 år, jobbade som chef på ett parfymföretag när han för snart 18 månader sedan blev uppsagd. Fast enligt mannen försökte arbetsgivaren långt innan dess att frysa ut honom, skriver The Guardian. Fransmannen hävdar att han systematiskt fick för lite att göra eller så tilldelades han arbetsuppgifter som han var överkvalificerad för.

Det var så tråkigt på jobbet att det ledde till något som kan liknas vid utmattningsdepression eller som mannen själv beskriver det som en ”nedstigning i helvetet”. Han säger också att han skämdes för att få lön för att göra ingenting.

Mannen har valt att gå till domstol med sitt lidande, det första i sitt slag i Frankrike enligt The Guardian och kräver sin arbetsgivare på 360 000 euro som motsvarar 3,3 miljoner svenska kronor.

Att vara lite uttråkad på jobbet ibland är inte farligt så länge det inte blir ett bestående tillstånd visar en finsk studie, skriver Du&jobbet. Långvarig tristess på arbetet leder till passvisering, stressen ökar och arbetsoförmågan minskar.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Blev uppsagd från Tesla – kallades illojal

En medarbetare på Tesla bad om två timmars föräldraledighet för att kunna hämta barn på förskolan. Kort därefter blev han uppsagd, anklagad för illojalitet och samarbetssvårigheter. Nu stämmer Unionen elbilsjätten.
Ola Rennstam Publicerad 1 april 2026, kl 11:36
Bilar på väg in till en Tesla-verkstad.
Unionen stämmer biltillverkaren Tesla efter att en anställd sagts upp på grund av illojalitet och bristande prestation. Uppsägningen innebar att mannen förlorade Teslaaktier värda 144 000 kronor. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Den 34-åriga mannen hade en senior roll på Teslas anläggning i Upplands Väsby utanför Stockholm. Där hade han bland annat hand om försäkringsärenden och mötte kunder i verkstaden på TM Sweden AB, Teslas svenska dotterbolag.
 

Bad om ledigt – förlorade jobbet

I höstas bad han sin arbetsgivare om att få bli föräldraledig på 25 procent för att kunna hämta sina barn på förskolan. Arbetsgivaren hade nämligen ändrat hans arbetstider från klockan 07-16 till 08-17. Det innebar att förskolan hann stänga innan han kunde hämta barnen. 
Teslas svar blev att han kunde vara föräldraledig, men mellan klockan 8 och 10 på morgonen – ett upplägg som inte på något sätt underlättade hämtningen.
 

Unionen: Kräver 150 000 i skadestånd

Kort därefter sade företaget upp honom av personliga skäl. Tesla hävdade att mannen hade samarbetssvårigheter, hade underpresterat, bristande kundnöjdhet samt varit illojal mot bolaget.

Unionen håller inte med. Förbundet menar att uppsägningen saknar saklig grund och har nu stämt Elon Musks bolag i Solna tingsrätt. Man kräver 150 000 kronor i skadestånd för brott mot lagen om anställningsskydd, las.

Fick toppbetyg – ändå uppsagd

I stämningsansökan påpekar Unionens jurist att mannen kort före uppsägningen hade fått omdömet ”top scorer” – det vill säga bolagets högsta betyg för prestation. Ett halvår tidigare hade han blivit befordrad.

Som en följd av uppsägningen förlorade Teslamedarbetaren dessutom en aktiepost i det amerikanska moderbolaget Tesla Inc som värderas till cirka 144 000 kronor. Eftersom uppsägningen inte har sakliga skäl bör arbetsgivaren kompensera medlemmen för aktieinnehavet, menar Unionen i sin stämningsansökan. 
Unionen har avböjt att kommentera tvisten.

Kollega söker TM Sweden AB för en kommentar.

TM Sweden AB

  • Svenskt dotterbolag till det amerikanska biltillverkare Tesla Inc, som ägs av Elon Musk.
  • Företaget hanterar service, reparationer och laddstationsnätverk för Teslas elbilar.
  • TM Sweden har sedan 2023 varit i en utdragen konflikt med fackförbundet IF Metall eftersom företaget vägrar teckna kollektivavtal.