Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sif vann tvist om avtalsbrott

Även om ett företag har verksamhet på flera orter ska löneöversynen ske på varje arbetsställe var för sig. Det slår Arbetsdomstolen fast i en dom, ett välkommet besked för Sif.
Publicerad
2004 beslutade laboratorieföretaget Alcontrol, med verksamhet på fyra platser i Sverige, att löneöversynen skulle ske på företaget som helhet, alltså inte ortsvis. Detta fick till följd att de anställda i Malmö bara fick i snitt 0,3 procents påslag genom löneöversynen, trots att avtalet garanterade 0,7 procent. Fel, ansåg Sif och stämde företaget för avtalsbrott.
Enligt arbetsgivarförbundet Almega var det en ändring i texten till avtalet för Utveckling & Tjänster som gjorde en sådan tolkning möjlig.
- Det är vad man kommer överens om när man undertecknar ett avtal som räknas. Sifs förhandlare har inte tolkat textredigeringen på samma sätt som Almega har gjort, säger Lars Åström, Sifjurist.
Löneöversynen kom till när parterna slopade de icke nivåhöjande tilläggen i avtalen. Konstruktionen ska säkerställa att man inte urholkar lönestrukturen på företag.
- Säg att det slutar ett antal 65-åringar med hög lön. De ersätts av unga personer med lägre lön. För att det inte ska försvinna en massa pengar har man löneöversynen utöver potten, säger Lars Åström.
Enligt Alcontrol var syftet med att göra löneöversynen på hela företaget att komma till rätta med felaktigheter i lönestrukturen mellan olika orter. Sif menar att de 0,7 procent som finns inskrivet i avtalet gäller på varje arbetsställe för sig, en princip som Alcontrol tillämpade året därpå, 2005.
AD ger Sif rätt i sin dom. Domstolen dömer Alcontrol att betala 35 000 kronor i skadestånd till Sif, samt förbundets rättegångskostnader.
- Det är inte skadeståndet i sig som är det viktiga. Det är att vi får veta hur avtalet ska tolkas, säger Lars Åström.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Ringde sig själv i Telias kundtjänst – fick sparken

Medarbetaren ringde sig själv för att hinna med jobbet i kundtjänst för Telia. För det fick personen sparken. Nu stäms Telia av Unionen för ogiltigt avskedande.
Elisabeth Brising Publicerad 12 juni 2025, kl 09:27
Teliaskylt
Arbetet i Telias kundtjänst beskrivs som pressat i en stämningsansökan från Unionen. En kundtjänstanställd ringde upp sig själv för att hinna med jobbet men fick sparken för det. Nu stämmer facket företaget. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Artikeln har uppdaterats 16 juni.

Kundtjänstmedarbetaren på Telia hade i uppdrag att ta emot faktura-frågor från kunder i samtal och mejl och samtidigt försöka merförsälja in nya abonnemang. Personalens arbete loggades hela tiden i en app: antal samtal, försäljning, aktuell status och hur lång tid kundmöten och administration tog. 

Varje ärende fick enligt medlemmen ta max 600 sekunder och efterarbetet högst en och en halv minut. Arbetsbelastningen och jobbmiljön beskrivs av facket som oerhört pressad med långa kundköer, höga säljmål och krav på att det alltid skulle lysa grönt i jobbappen. 

Lyste rött i systemet

Medarbetaren hade enligt stämningsansökan goda säljresultat men fick svårt att hinna efterarbetet av kundsamtalen som han sköt på till slutet av arbetsdagen. Ledningen sa då att den anställde lade alldeles för mycket tid på efterarbetet, inte fick göra det samlat och att det började lysa rött i jobbsystemet. 

Chefen: Sköt det snyggt

Kundtjänstmedarbetaren fick enligt stämningsansökan höra av chefen att han måste få mer gröna siffror i systemet. Chefen förklarade dock inte hur både säljmål och efterarbete skulle hinnas med inom tidsramen. Chefens ska enligt Unionens stämningsansökan sagt: ”Du får komma på ett sätt att lösa det på, men sköt det snyggt”. Chefens bonus var också beroende av gröna siffror i jobbappen.

Medarbetaren gjorde då, som en rad kollegor, en egen teknisk lösning för att hinna med säljkraven utan det skulle bli röda siffror i systemet. Hen ringde ibland sig själv för att få tid att slutföra sina ärenden och undvika de röda siffrorna i tidsappen. 

När arbetsgivaren upptäckte att medarbetare ringde sig själva för att hinna att göra klart sina ärenden utan att få röda siffror i övervakningssystemet fick flera av medarbetarna sparken. 

Stäms på 190 000 kronor

Nu stämmer Unionen Telia och arbetsgivarorganisationen TechSverige i Arbetsdomstolen för ogiltigt avskedande och kräver 190 000 kronor i skadestånd till medlemmen. Unionen anser att avskedandet saknar laglig grund. 

Orsaken till de anställdas agerande är enligt facket en följd av kommunikationen från närmaste chef att ”sköta det snyggt” för att få fram gröna resultatsiffror samt hur företaget valt att organisera arbetet. 

Telias presschef understryker att stämningsansökan bara visar den ena partens beskrivning av konflikten. 

"Av respekt för den rättsliga processen och de inblandade kan vi inte kommentera detaljer i det enskilda fallet. Mer än att vi inte delar den beskrivning som framkommer i stämningsansökan", skriver Telias presschef i en kommentar till Kollega.